Virtualno Valentinovo i Fašnik

Autor: Ivana Stuparić, 16. 2. 2021.

Ovaj  tjedan nam je bio iznimni lijep i prepun veselja, razdraganosti i darivanja. Povodom Valentinova učenici su se međusobno darivali. Veselili su se svakom dobivenom poklonu.  Uživali su u uveseljavanju jedni drugih. Shvatili su na praktičan način kako nas u životu i male stvari čine iznimno sretnima. Otvarali su poklončiće i čudili se svakoj i najmanjoj sitnici.

Kao i svake godine u vrijeme obilježavanja Valentinova posjećujemo članove Udruge umirovljenika Prelog, što sada nismo u mogućnosti. Ali nas ni to nije spriječilo da to ne učinimo.
Na virtualan način putem aplikacije Zoom čuli smo se s članovima Udruge.

Kako su nekada djeca dobivala crvene čizmice za Valentinovo učenici 2.b razreda Osnovne škole Prelog saznali su od članice Udruge umirovljenika Prelog bake Nevenke Kovačić. Gospođa Nevenka nam je pričala kako djeca nekada nisu dobivala poklone i slatkiše kao što to danas dobivaju. Oni su dobili crvene čizmice. Kako? Na dan svetog Valentina, 14. veljače roditelji su djeci obećali crvene čizmice. Budući da nekada nisu imali toliko obuće kao danas bili su doslovno bosi. Tada su bosonogi išli u vrt i natrag pogledati kako se „Ftičeki ženiju!“ za Valentinovo. Djeca su bila vrlo radoznala i s radošću trčala bosa u vrt. Kad su se natrag vraćali u kuću pitali su roditelje: „A gdje su moje čizmice?“ Roditelji su na to odgovorili: „Pogledajte noge i vidjet ćete ih.“ Nožice su im bile crvene od hladnoće te su tako imali crvene čizmice.

Ni tu nije kraj našeg Valentinova. Nismo zaboravili na naše dugogodišnje suradnike, štićenike Doma za starije i nemoćne osobe Mesmar. Njih smo virtualno razveselili recitacijama, pjesmom, glumom i čestitkom. Čekamo bolje dane i susret s njima u živo.

Još slijedi nastavak naše avanture. Budući da smo uključeni u eTwinning projekt na temu „Ljubav nas veže i spaja“ gradu Prelogu, tj. Turističkoj zajednici Prelog virtualno smo se uključili u Fašnik za izbor naj maske.

učenici 2.b razreda i učiteljica Silvija Kosec