Božićna bajka u Šumi Striborovoj

Autor: Kristina Maltarić, 15. 12. 2021.

Učenici 4. a razreda bili su vrlo marljivi i kreativni ovih dana. Srećom, zaobišle su nas izolacije i nastava na daljinu te smo svoje zadatke redovito i s voljom obavljali.

Najprije su na satu likovne kulture sa učiteljicom Ramonom Švenda koja u našem razrednom odjelu odrađuje svoj pripravnički staž modelirali čudesno drveće u tehnici glimamola. Učenici su marljivo čitali naše hrvatske bajke objedinjene u zbirci Priče iz davnine: Šumu Striborovu i Regoča. Na satu prirode i društva  učili smo o nizinskim krajevima R Hrvatske i gradu Slavonskom Brodu u kojem je spisateljica ovih bajki, Ivana Brlić – Mažuranić provela dio života.  Ta je priča posebno zainteresirala našu razrednu „ književnicu“ Janu Horvat koja je s obitelji otišla posjetiti Ivaninu kuću bajki u Ogulinu gdje je Ivana također živjela i stvarala.  Doznali smo da je Ivana naš hrvatski Andersen!

No nismo tu stali, novi sat likovne kulture jedva se čekao! Učenici su vješto plastelin pretvarali u Ivanine likove: baku, momka, snahu- guju, Domaće, Malika Tintilinića, Stribora,  Regoča, Kosjenku…. Nisu ni izostale šumske životinje. Tu se našao i bajkoviti Striborov šumski dvorac nastao vještim rukama naše razredne „ likovne umjetnice“ Ozane Radiković.

Našu čudesnu šumu Striborovu možete vidjeti u  školskom holu. Budući da je predblagdansko vrijeme, vrijeme šarenih lampica , odlučili smo njima ukrasiti i našu šumu. Dodali smo joj i Orašare koji stražare pred dvorcom. Jako smo ponosni na svoj posao!  Veselite se i vi zajedno s nama!

PS   Naš je posao završio pisanom provjerom o Šumi Striborovoj i Regoču. Moram vam reći da je i taj posao bio vrlo uspješan i da su učenici svim ovim aktivnostima brže i bolje naučili i sadržaj bajki, odnose među likovima te njihove osobine. Izrekli su i snažnu pouku bajke Šuma Striborova: Od svih vrsta ljubavi, ljubav majke prema djetetu je najjača, najmoćnija!

Razredna učiteljica 4. a , Ljiljana Sraka