Božidar Prosenjak u našoj školi

Autor: Kristina Maltarić, 21. 10. 2015.

Povodom Mjeseca hrvatske knjige našu školu posjetio je književnik Božidar Posenjak.

Povodom Mjeseca hrvatske knjige Osnovnu školu Prelog posjetio je književnik Božidar Prosenjak. Učenice 8. razreda upoznale su nas s njegovom biografijom te su pročitale nekoliko ulomaka iz njegove knjige Divlji konj, kojom je stekao najveću slavu.

Prosenjak nam je pričao o svojim školskim danima, o prelasku iz seoske škole u školu u Koprivnici i strahovima vezanim uz to razdoblje. Svi njegovi strahovi završili su dolaskom nadzornika u školu. „Pored svih odlikaša, ja sam jedini digao ruku i odgovorio na nadzornikova pitanja, a učiteljica me od toga dana gledala drugim očima. A i ja nju!“ rekao je književnik priznavši da je bio zaljubljen u svoju učiteljicu i zbog toga se trudio biti što bolji učenik.

Na samome kraju susreta Prosenjak nam je dao savjet: „Igrajte se i učite, ali nikada u isto vrijeme“, a mi smo mu zahvalili glasnim pljeskom.

Antonija Martinec i Lana Posavec, 5.a

Književnik Božidar Prosenjak rođen je 1948. u Koprivnici. Djetinjstvo je proveo u rodnom selu Kuzmicnu, školovao se u Koprivnici, Parizu i Zagrebu gdje je diplomirao romanistiku na Filozofskom fakultetu. Danas živi i radi u Velikoj Gorici.

Autor je pedesetak knjiga, dobitnik je književnih nagrada, a njegovo najpoznatije djelo svakako je Divlji konj.

« Ožujak 2024 »