Posvojili smo dva šišmiša!

Autor: Silvio Benč, 25. 5. 2016.

U sklopu projekta „Šišmiši – prirodni insekticidi“ učenici 6.a razreda posjetili su 21. 5. 2016. špilju Veternicu.

FOTOGALERIJA

Kako bi upotpunili svoje znanje o šišmišima, zajedno s biolozima sedmih razreda, te u pratnji voditeljice projekta Marije Šestan, ravnateljice OŠ Prelog Nine Lesinger, te razrednika 6.a Silvia Benča, uputili su se u park prirode Medvednicu gdje se nalazi špilja. Iako je uspon da špilje zahtjevan, ljepota prirode kojom se prolazi ublažila je negodovanje. Odlično stručno vodstvo kroz špilju dalo je učenicima mnoštvo podataka o životu šišmiša, njihovoj zaštititi, ali i o postanku same špilje -  njenom istraživanju, uređenju i današnjem korištenju. Osim stečenih znanja učenici su bili oduševljeni i izgledom same špilje.

Po izlasku iz špilje učenicima su uručene diplome o usvajanju šišmiša: „U špilji Veternici živi moj šišmiš“. Usvojili smo dugokrilog pršnjaka te velikog potkovnjaka. Obje vrste su ugrožene, a usvajanjem se omogućuje prikupljanje sredstava za pomoć u spašavanju i održavanju njihova staništa.

Nakon zahtjevnog spusta okrjepa je pronađena u McDonaldsu. Šetnjom Botaničkim vrtom i upoznavanjem sa biljnim svijetom, nažalost, naš je izlet priveden kraju. Oduševljenje ljepotom prirode potaklo nas je na razmišljanje o novim projektima.

Kako bi osigurali sredstva za ovaj izlet, učenici i roditelji 6.a razreda organizirali su prigodnu prodaju kolača prilikom predstavljanja projekta na preloškoj tržnici, a gradonačelnik Ljubomir Kolarek izašao je u susret te je trošak autobusa pokrio grad Prelog. Novac prikupljen od prodaje kolača omogućio je učenicima okrjepu, tako da je sam izlet za učenike bio potpuno besplatan. Ostatak novca upotrijebljen je u humanitarne svrhe.

Dora Balent

Više o projektu 6.a razreda "Šišmiši - prirodni insekticidi" možete saznati klikom OVDJE.

Snimio: Silvio Benč