Osnovna škola Prelog – digitalno zrela škola

Autor: Ivana Stuparić, 14. 7. 2022.

Konferencijom za novinare, održanoj u četvrtak, 14. srpnja, u Gradskoj vijećnici Grada Preloga predstavljen je projekt Osnovne škole Prelog, kojom se Osnovna škola Prelog želi pretvoriti u digitalno zrelu školu.

Konferenciju za novinare je uvodnim riječima otvorila pročelnica Upravnog odjela za upravu i društvenu djelatnost Grada Preloga Miljenka Radović, a o samom projektu su govorili ravnateljica Osnovne škole Prelog Melita Trupković,  izv. prof. dr. sc. Igor Balaban,  Prodekan za znanost, projekte i međunarodnu suradnju Fakulteta organizacije i informatike u Varaždinu te Nikola Pavčec, učitelj informatike u Osnovnoj školi Prelog. Konferenciji za novinare nazočio je i pročelnik Upravnog odjela za razvoj grada i projekte Grada Preloga Miroslav Hržić. Projekt će se provoditi u nekoliko faza, zajedničkim naporima Osnovne škole Prelog, Međimurske županije te Grada Preloga.

U prvoj fazi predviđeno je opremanje dvije informatičke učionice, kako bi se omogućilo nesmetano odvijanje nastave informatike i svim učenicima omogućio pristup računalnim resursima tijekom nastave informatike, u drugoj fazi opremanje interaktivnih učionica za kabinetsku i drugu vrstu nastave, kako bi nastavnici mogli koristiti IKT u razrednoj nastavi i predmetnoj nastavi. U trećoj fazi predviđena je kupnja opreme za razvoj STEM vještina kod djece kako bi se u postojeće predmete, izvannastavne aktivnosti i buduće učeničke projekte integrirala robotika, problemsko učenje, mogućnost učenja 3D ispisa, učenje umjetne inteligencije (AI) i sl. STEM oprema omogućit će uvođenje potpuno novih izvannastavnih aktivnosti, edukacija i radionica do iduće školske godine. U četvrtoj fazi slijedi kupnja i opremanje modularne učionice budućnosti, kako bi se omogućilo izvođenje nastave iz bilo kojeg predmeta uz upotrebu IKT-a odnosno integracija i korištenje tehnologije od strane učenika za potrebe pojedinih predmeta. Tu učionicu rezervira nastavnik koji želi nastavu iz svojeg predmeta 45 min ili 90 min raditi s upotrebom IKT-a (npr. koristiti računala za učenje biologije ili testiranje znanja iz nekog predmeta upotrebom računalnih testova). Opremanje ovakve modularne učionice planira se po završetku dogradnje škole.

Želja je ostvariti misiju i planove te posredno omogućiti organizaciju i provođenje jednosmjenske nastave u Osnovnoj školi Prelog, a djeci stjecanje danas prijeko potrebnih znanja iz STEM područja, kako bi se obrazovala i ravnopravno konkurirala svojim vršnjacima iz drugih prestižnih škola u Republici Hrvatskoj.

« Ožujak 2024 »