Uspješno ostvaren projekt "Igramo se kazališta"

Autor: Kristina Maltarić, 15. 7. 2022.

Početkom šk.god. 2021./2022. Ministarstvo znanosti i obrazovanja raspisalo je natječaj o financiranju projekata u sklopu izvannastavnih aktivnosti. OŠ Prelog javila se s projektom Igramo se kazališta koji je osmislila učiteljica Petra Hatlak te je odobren uz potporu od 19.000,00 kuna.

Projekt su proveli učitelji razredne nastave OŠ Prelog i PŠ Cirkovljan na satovima izvannastavnih aktivnosti kao i na satovima produženog boravka. U sklopu projekta učenici su imali besplatnu kazališnu predstavu, kupile su se nove knjige s dramskim tekstovima, gotove lutke za scensko izražavanje, paravani za dječje kazalište i materijali za izradu scenskih lutaka.

Učenici su tijekom projekta imali niz aktivnosti povezanih uz upoznavanje  kazališta. Tako su čitali brojne dramske tekstove koji su napisani u obliku igrokaza ili se mogu prilagoditi za izvođenje na pozornici. Nakon čitanja tekstova, iskazivali su misli i osjećaje te su navodili sličnosti i razlike između sadržaja teksta i vlastitoga životnog iskustva. Analizirali su događaje i likove u igrokazima, izdvajali su iz teksta vrijedne poruke i mudre izreke. Smišljali su i pisali nove igrokaze u kojima je do izražaja došla originalnost i stvaralačko mišljenje. Izrađivali su scenske rekvizite, lutke i paravane te su se tako i kreativno izražavali. Slušali su i odabirali glazbene pjesmice prikladne za pojedini igrokaz. Uvježbavali su igrokaz sa svim potrebnim rekvizitima.

Dramatizirali su ove dramske tekstove: Božićna bajka, Šumska priča, Plesna haljina žutog maslačka, Crvenkapica, Zaboravljiv zeko, Pahuljasta priča, Lav i žirafa, Pričokaz, Uskrsni zeko i koka, Grga Čvarak, Zimski san, Bubamara i krijesnica, Muke zbog jabuke, Božićna bajka u Šumi Striborovoj, Izgubljena jaja, Tri smijeha i mali smješko i Prodavaonica osmijeha. Upoznali su kazalište sjena kao vrstu kazališta te su se igrali različitim sjenama. Pogledali su kazališnu predstavu Bajka o Suncu u Domu kulture Prelog. U sklopu projekta učitelji su imali radionicu filcanja koju je provela vunarica Smiljana Strahija jer se i filcanjem mogu izraditi rekviziti i lutke za izvođenje na pozornici.

Projekt će se nastaviti i sljedeće godine, materijala je ostalo dovoljno pa će mašta, kreativnost i originalnost doći do izražaja u nekim novim lutkama i dramskim izvedbama.

« Ožujak 2024 »