Kako uspješno napisati sastavak !?

Autor: Snježana Zebec, 30. 9. 2018.

Kratki podsjetnik na što treba paziti kod pisanja sastavaka.

Savjeti za pravilno pisanje sastavka

1. Rečenica treba biti zaokružena cjelina, dobro promišljena, a ne skup nabacanih misli. Primjer loše rečenice: Raspravljali smo o hrčku mama me nije slušala ja sam bio tužan.

Ispravna rečenica: Raspravljali smo o hrčku. Mama me nije slušala pa sam bio tužan.

2. Kod nabrajanja, ja je uvijek na zadnjem mjestu.

3. Rečenice ne bi smjele započinjati sa ali ili i, osobito ne prečesto.

4. Najčešće pogreške u pisanju ije/je u sljedećim su primjerima:

uvijek, svijet, promijeniti, zamijeniti, odnijela, cijeli

5. Svi se glagoli pišu odvojeno od negacije, osim ovih: ne ću,(može i odvojeno) nisam, nemoj, nemam, nestati, nestajati, negodovati, nedostajati. Negacija se piše skupa s imenicama i pridjevima.( nezgoda, nepažnja; nezgodan, nepažljiv)

Primjer: NE ZNAM, NE VOLIM, NE DAJU, NE PIŠE

6. Dvije ili više rečenica zaredom ne smiju započinjati istom riječju.

7. Prije riječi a, ali, nego, no obvezno se piše zarez, a prije riječi i, pa, te ne piše se zarez. Primjer: Mama se ljutila, ali ja nisam popuštao. Ušao je tata i ugledao hrčka.

8. Kompozicija sastavka treba biti razvidna – i sadržajem i izgledom (tri dijela)

9. Rječnik je bogatiji ako se više čitaju knjige koje su izvor lijepih misli i raznolikih izraza. Treba birati prikladne izraze, ne ponavljati više puta istu riječ.

10.Valja se držati zadane teme i u sastavak unositi razrađene pojedinosti.

11. Sastavak se piše na književnom jeziku (osim ako nije zadan na zavičajnom govoru).

12. U sastavku je bolje izbjegavati upravni govor.

13. Valja izbjegavati općenite rečenice u kojima se ništa ne kaže jer su dosadne, nikoga ne zanimaju i nemaju nikakvu vrijednost.

14. Treba dati prednost vlastitim iskrenim osjećajima i mislima.

15. Sastavak treba pisati rukopisnim slovima, uredno i čitljivo.

16. Pravila za uporabu S/SA: S – rabi se više od SA ( s tatom, s čudnim hrčkom, s Petrom...); SA –rabi se samo prije riječi koje započinju sa S, Z, Š, Ž ( sa Stelom, sa životom...)

(Pazi! SA MNOM a ne S MENOM)

Najčešće pogreške u pisanju

RJEČNIK: ( Podebljane su riječi ispravno napisane.)

/ličiti–sličiti / pecati-loviti / faliti-nedostajati / njena-njezina / vesel-veseo / poslje-poslije /

/ nevjerovatno-nevjerojatno / idući dan-sljedeći dan / desiti-dogoditi/ jedamput-jedanput /

/ sumljati-sumnjati/ dimljak-dimnjak / kći-nominativ, kćer-akuzativ, / obadvoje-oboje /

/ vidila, živila-vidjela, živjela/

NAJČEŠĆE POGREŠKE U PISANJU RIJEČI SA

uvijek, svijeća, svjetlo, svijetliti, svijetlo(odijelo), primijetiti, primijeniti, slijep, blijed, bijel, djelo svježe, tijelo, smiješno, korijen, povijest, sijed, vijest

Sve umanjenice te komparativi i superlativi obvezno imaju je (primjer:cjevčica, vjenčić smješniji, bljeđi, najbljeđi, najsvjetliji)

* IJE/JE najlakše možemo odrediti izgovorimo li riječ na ikavici. Osjetimo li pri izgovori da je I produljen, tada pišemo ije. Ako je I u ikavskome izgovoru kratak, onda pišemo je.

PRIMJER: DIJETE ( DIITE-dugo I) DJECA / ( DICA –KRATKO I)

:NAJČEŠĆE POGREŠKE U PISANJU RIJEČI SA

Ne postoji meko i tvrdo slovo Č. / Č – slovo s kvačicom / Ć-slovo s crticom

Još ih zovemo dijakritički znakovi.

drveće, naočale, Halugičin, učiteljičin, čudan, čavlić, započeti,ćelav, ćud, ćelija, ćuk, naćuliti, sljedeći pobjeći

OSTALE JEZIČNE POGREŠKE:

1.Upitne rečenice tvorimo pomoću čestice LI.

POGREŠNO: Da li se treba bojati? / ISPRAVNO: Treba li se bojati?

POGREŠNO: Je li ideš tamo? Da li ideš tamo? / ISPRAVNO: Ideš li tamo?

2. Položaj nenaglašenih riječi

POGREŠNO: Ribar i Halugica su upali u more. ISPRAVNO: Ribar i Halugica upali su u more.

3. Kad rečenice započinju s veznicima KAD, DOK, AKO, ČIM…, treba staviti zarez.

4. U rečenicama s veznicima I, PA, TE, NI , NITI ne smije stajati zarez.

5. U rečenicama s veznicima A, ALI, NEGO, NO, VEĆ mora stajati zarez.

6. Prijedlog SA rabi se samo ispred riječi koje započinju sa S, Z, Š, Ž / * SA MNOM a ne S MENOM

U ostalim slučajevima rabimo prijedlog S.

7. Glagole NAJČEŠĆE pišemo odvojeno od niječnice NE: NE ZNAM, NE IDEM, NE VIDIM

8. Imenice i pridjevi pišu se sastavljeno s niječnicom NE: NEZNANJE,NERAD; NEMIRAN, NESLAN