Projekt iz GOO-a

Autor: Silvija Kosec, 21. 3. 2017.

A što ću biti kad odrastem?

I ove godine su učenici 2.b i 2.c razreda OŠ Prelog krenuli u realizaciju još jednog projekta iz područja Građanskog odgoja i obrazovanja.

Već prvog dana nastave učenike je u školi dočekalo veliko gradilište. U to vrijeme hodnikom je prolazilo mnogo različitih ljudi pa su se i učenici počeli pitati tko su oni, čime se bave i koje je njihovo zanimanje.

Budući da su njihovim glavama prolazila mnoga pitanja zajedno sa svojim učiteljicama krenuli su u traženje odgovora. Koje ću ja zanimanje odabrati, jesu li sva zanimanja jednako vrijedna i hoću li svoj posao raditi s ljubavlju, bila su naša vodilja.

Susret s predsjednicom samo je još više potaknuo našu maštu te smo najprije uz pomoć svojih roditelja saznali koja su njihova zanimanja i koja zanimanja su danas popularna, a onda smo i zahvaljujući našim bakama i djedovima saznali koja zanimanja su nekad bila popularna a danas ih više gotovo ni nema.

Također, mnogi roditelji nisu zadovoljni svojim zaposlenjem pa traže druge mogućnosti u stranim zemljama. Tako se i moja najbolja prijateljica iz klupe odselila u Njemačku. Sljedeće pitanje na koje smo željeli pronaći odgovor bilo je „Kako pomoći obiteljima i mojim prijateljima da ostanu živjeti u našoj zajednici?“

Našim istraživanjem htjeli smo svim učenicima i stanovnicima našega grada dati do znanja da je svako zanimanje jednako vrijedno. Radeći na projektu posjetili smo neke radionice i tvornice  kako bi na „licu mjesta“ vidjeli čime se ljudi bave. Prelog je grad u kojem se neprestano grade nove tvornice, a ljudi, poput roditelja naše prijateljice iz razreda, svejedno u potrazi za poslom odlaze u strane zemlje.

Nakon zajednički odrađenog posla, učenici Ema Šimec, Petra Vuk, Filip Novak i Jakov Petković najprije su svoj projekt prezentirali članovima udruge, a nakon toga su i kroz razgovor s njima saznali još ponešto o zanimanjima koja danas možda više i nisu toliko popularna. I članovi udruge i učenici složili su se u jednome: za raditi neki posao važno je završiti određenu školu, ali još više i raditi taj posao s ljubavlju.

Projekt je predstavljen i gradonačelniku Ljubomiru Kolareku koji je podržao naš prijedlog da bi ljudi ipak ostali živjeti u našem gradu kada bi plaće bile malo veće.

Također smo se, kao i svake godine, predstavili učenicima i djelatnicima naše škole, Osnovne škole Draškovec, Osnovne škole Donji Kraljevec te Dječjem vrtiću Fijolica u Prelogu.