Potraga za pisanicama na satu informatike

Autor: Ivana Stuparić, 1. 4. 2021.

U želji da iskoristimo lijepo vrijeme i konačno se na čas maknemo iz učionice, odlučili smo organizirati drugačiji sat informatike. Organizirali smo potragu za pisanicama na informatički način.

Učenici su dobili zadatak da osmisle ili da pronađu neke zanimljive zagonetke. Te su zagonetke onda utipkali u program za generiranje QR koda i za svaku svoju zagonetku dobili su jedinstveni kod kojeg je moguće pročitati samo QR čitačem na pametnom telefonu.

Dan potrage su željno iščekivali!

Učiteljica je sat prije po dječjem igralištu iza škole sakrila te male sličice kodova. Bili su skriveni i u grmu i na drvetu i u pješčaniku.. A onda su nastupili učenici sa svojim timovima. Timovi su bili organizirani po troje učenika i svaki tim je morao imati jedan pametni telefon s čitačem QR koda, jednu olovku i jedan papir za odgovore.

Svaki tim je morao pronaći QR kod, skenirati ga, zapisati zagonetku i zajedno ju odgonetnuti. Tek kada su odgonetnuli zagonetku, pokazali učiteljici rješenje za provjeru, mogli su ići tražiti nove kodove. Malo je reći da je bilo uzbudljivo i napeto!

Kad su timovi pronašli sve QR kodove, prebrojili su svoje točne odgovore. Tim s najviše točnih odgovora je bio pobjednik i osvojio je posebnu nagradu - čokoladnog uskršnjeg zeku. Naravno da su i svi ostali bili nagrađeni za uspješno pronalaženje ovih neobičnih pisanica i to ni više ni manje upravo čokoladnim pisanicama.

Ovi sati informatike su svakako proletjeli i provedeni su na svježem zraku i u opuštenoj atmosferi. Svakako ćemo ih ponoviti uskoro!

učiteljica informatike Ivana Stuparić