Prelog, grad koji čuva svoje svjetlo

Članovi projektnog tima OŠ Prelog, u okviru projekta ESFALP (European Schools For A Living Planet), održali su u svojoj školi 24 predavanja i radionice za 24 razreda kako bi svoje prijatelje i učenike škole informirali o svjetlosnom onečišćenju, njegovom negativnom utjecaju na ljude, životinje i biljke, te kako bi ponudili praktična i jednostavna rješenja za njegovo suzbijanje. Učenici su svoj projekt predstavili i na gradskom radiju, a sljedeći termin nastupa u radijskom eteru su rezervirali za edukaciju građana o svjetlosnom onečišćenju, te malu nagradnu igru.

Osim osnovnog budžeta projekta kojeg osiguravaju WWF i Erste zaklada, podršku u promociji na svojim mrežnim stranicama, plakatima, letcima, brošurama i naljepnicama pružio jei UNDP (United NationsDevelopment Programme) - Ured za energetsku učinkovitost u zgradarstvu iz Zagreba, te službeno postao jedan od tri glavna sponzora projekta. Osim glavnih sponzora, projekt su svojim novčanim donacijama podržale i lokalne preločke firme čiji se logotipi nalaze na edukativnim letcima projekta, na mrežnim stranicama škole i na Facebook stranici projekta. Veliko hvala firmama:  Marti, Vupak, Hespo, NTL, Econ, te Knjižari i papirnici Kvakan – Ružman.

Ovaj edukativni projekt je završio s prvim ciklusom aktivnosti koje su se sastojale od prikupljanja donacija, edukacije projektnog tima u EE centru u Cirkovljanu, anketiranju građana grada Preloga o svjetlosnom onečišćenju, analize prikupljenih podataka, terenske analize stanja svjetlosnog onečišćenja u gradu, organizacije niza eko radionica u gradskoj i školskoj knjižnici, te predavanja i eko manifestacija u školi. Sam završetak projekta je planiran za 30.04.2013. Do tada će se u okviru projekta održati još nekoliko edukativnih kampanja, nagradne igre, kvizovi znanja za učenike i građane, te podjela štednih žarulja.

Projekt je proširio svoje aktivnosti na potprojekte poput stvaranja zelenih ureda u školi, stvaranja zelene knjižnice s eko aktivnostima kroz cijelu školsku godinu, te izrade eko kutka u kojem će učenici,a i zainteresirani građani moći dobiti kvalitetne informacije o obnovljivim izvorima energije, recikliranju, energetskoj učinkovitosti, te ostalim eko temama.

Napredak i aktivnosti projekta se mogu pratiti na službenom blogu na adresi http://schools.foralivingplanet.eu, te na službenoj Facebook stranici projekta pod nazivom Light Saving City of Prelog. Pritiskom na tipku LIKE možete podržati projekt.

Virtualna učionica

U nastavku su poveznice do virtualnih učionica i razrednih grupa:

5.a    5.b    5.c

6.a    6.b    6.c

7.a    7.b    7.c

8.a    8.b    8.c

Za učenike koji još nisu koristili Office365 molimo da kliknu na poveznicu.

« Listopad 2020 »