COMENIUS PROJEKT

Autor: Kristina Maltarić, 27. 10. 2014.

Bili smo domaćini Comenius projekta: Zaboravljene ulične igre!

Od ponedjeljka 20. do petka 24. listopada ugostili smo učenike i učitelje iz pet europskih zemalja: Italije, Bugarske, Rumunjske, Poljske i Turske.

FOTOGALERIJA

Naša se škola 2013. uključila u projekt financiran iz europskih fondova s ciljem promicanja svijesti o raznolikosti europskih kultura suradnjom škola koje sudjeluju u Programu za cjeloživotno učenje. Sudjelovanjem u Projektu poboljšava se kvaliteta školskog obrazovanja, ističe njegova europska dimenzija, potiču se mobilnosti i učenje jezika, te osobni razvoj sudionika.

Svečana dobrodošlicu pripremili smo za naše goste u ponedjeljak ujutro, zatim je svaka zemlja predstavila svoju školu, kulturu, običaje i jezik. Popodne smo svi zajedno posjetili župnu crkvu, gradsku upravu (gdje nas je srdačno primio i gradonačelnik Preloga gospodin Ljubomir Kolarek), Knjižnicu i čitaonici Grada Preloga, te Muzej Croata insulanus.

Utorak je bio rezerviran za razgledavanje Zagreba, a u srijedu smo posjetili Muzej Međimurja Čakovec te Accredo centar u Zasadbregu.

Zatim smo u četvrtak igrali stare hrvatske, točnije preloške, ulične igre u školskoj sportskoj dvorani.

Petak je bio rezerviran za međunarodni Tulum s(l)ova u školskoj knjižnici. Dvoje učenika iz svake zemlje čitalo je književne tekstove na njihovom materinjem jeziku, a potom smo svi zajedno gledali film Ivane Brlić - Mažuranić: Šuma Striborova iz zbirke Priče iz davnine.

Sa željom da se ponovno sretnemo u Italiji, oprostili smo se od gostiju.

Ovaj je projekt ostvaren suradnjom učenika (Claudia Andročec, Dora Balent, Valentina Ekart, David Gregoraš, Luka Ivoš, Nives Košak, Luka Ladić, Iva i Ivona Marciuš,  Karla Posavec, Dino Sakal, Martin Slaviček, Nika Sraka, Simona Židov), njihovih roditelja i učitelja naše škole. Voditeljica projekta je Maja Lesinger.

Objave u medijima o Comenius projektu:

portal "Međimurske novine":

portal e-medjimurje:

List "Međimurje" 04. 11. 2014.