Književni susret

Autor: Kristina Maltarić, 29. 1. 2019.

U srijedu 23. siječnja održan je književni susret s književnicom NIVES MADUNIĆ BARIŠIĆ.

Rođena je u Osijeku, školovala se u Zagrebu na Filozofskom fakultetu i Akademiji dramskih umjetnosti. Danas živi i radi u Zagrebu. Zaposlena je na HRT-u, točnije na Prvom programu Hrvatskog radija uređuje emisiju Radioigra za djecu i mlade koja se emitira nedjeljom.

Pričala nam je o tome kako je počela pisati. U vrijeme njezinog djetinjstva nije se putovalo, a kada je trebalo napisati sastavak o tome kako je provela zimske praznike, sastavak je izmislila i napisala jako zanimljivu priču. Poslije je svoje sastavke slala u dječje časopise, a u odrasloj dobi objavila je nekoliko knjiga – romana za djecu i nekoliko drama za odrasle.

Pričala nam je i o svojim četirima knjiga za djecu: Tajna čokoladnih bombona, Lunapark, Mrak ili strah, te Dlakava ljubav.

U svim romanima glavni je lik pas Melkior, detektiv svjetskoga glasa. Riješio je mnoge detektivske slučajeve, a u prvom romanu Tajna čokoladnih bombona istražuje nestanak Tarinog djeda Ivana.

Inspiracija za knjigu Lunapark, književnica je „izvukla“ iz svog djetinjstva. Kada je pohađala drugi razred, u Osijek je tada stigao lunapark, a djevojčica, kći vlasnika lunaparka, išla je s njom u razred dva mjeseca. Cijeli se razred mogao svakog dana besplatno zabavljati na igralima u lunaparku. Danas o toj djevojčici ne zna ništa, ali za uspomenu na nju i te lijepe bezbrižne dane, napisala je knjigu Lunapark.

U knjizi Mrak ili strah nestao je Melkiorov učitelj, stariji pas Merlin. Istražujući taj slučaj, Melkior se mora suočiti sa svojim najvećim strahom – ispodkrevetnim svijetom. U knjizi Dlakava ljubav, umjesto da istražuje slučaj, Melkior se zaljubio.

Autor fotografija: Silvio Benč

autor fotografije: Vesna Krušelj