Osnovna škola Prelog uključila se u Unicef-ov edukativno-humanitarni projekt Škole za Afriku. Provodit ćemo razne aktivnosti kroz koje ćemo prikupljati novčana sredstva kako bi što više djece u Etiopiji, jednoj od najsiromašnijih zemalja Afrike, moglo ići u školu.

Etiopija ima oko 82 milijuna stanovnika, od toga 40% ih živi u iznimno teškim uvjetima. Više od 3 milijuna djece u toj državi nema mogućnost ići u školu. Pola stanovništva preživljava s oko 5 kuna dnevno.

Razlozi zbog kojih djeca ne idu u školu su:

• veliko siromaštvo zbog kojeg djeca moraju raditi i zarađivati za obitelj
  • visoke cijene školarina i udžbenika
  • nedostatak sigurnih školskih zgrada koje nemaju pitku vodu i sanitarne prostorije
  • velike udaljenosti koje djeca moraju propješačiti da bi došla do škole
  • uvjerenja koje djevojčicama onemogućuju školovanje
  • loše zdravlje i pothranjenost

Djeca iz siromašnih obitelji izloženija su riziku pothranjenosti, izrabljivanja, zlostavljanja i zaraze HIV-om.

Ovim projektom omogućuje se izgradnja škola i opskrba pitkom vodom, namještaj za učionice, knjige i ostali pribor za djecu, edukacija učitelja za kvalitetan rad, te se brine o potrebama djece i njihovih obitelji. Osiguravajući im kvalitetno obrazovanje, škole postaju njihov jedini pravi put za izlazak iz začaranog kruga siromaštva i neimaštine.

Tijekom provedbe projekta Škole za Afriku naši učenici će upoznavati druge kulture   te će njegovati i razvijati svijest o važnosti obrazovanja, solidarnosti, empatije i međusobne tolerancije.

Tijekom godine skupljat ćemo novčane priloge u kasice i provoditi razne aktivnosti za ovu akciju, no važno je znati da svaka prikupljena kuna može promijeniti život djece u Etiopiji- pružiti im priliku da idu u školu i omoguće bolji život svojim obiteljima, a mi ćemo biti sretni i ponosni što ćemo im to omogućiti.

Detaljne informacije o projektu možete vidjeti ako kliknete ovdje.

« Veljača 2022 »